
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Released 2019, September 26 |
| Body | 198g, 8.8mm thickness |
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| Sistem Operasi | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Penyimpanan | 128GB/256GB storage, NM |
| Ukuran Display | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1176x2400 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS
8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom
40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF
TOF 3D, (depth) Video : 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS Fitur : Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Kamera Depan | Foto : 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm
TOF 3D, (depth/biometrics sensor) Video : 1080p@30fps Fitur : HDR, panorama |
| Memory(RAM) | 8 GB RAM |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Kirin 990 |
| Baterai | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Fitur | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |