
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Exp. release 2024, May 17 |
| Body | 224g, 8.9mm thickness |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 14, OriginOS 4 |
| Penyimpanan | 256GB/512GB/1TB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1260x2800 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/0.98", 1.6µm, PDAF, Laser AF, OIS
50 MP, f/2.5, 100mm (periscope telephoto), 1/2", 0.7µm, PDAF (18cm - ∞), OIS, 4.3x optical zoom
50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Video : 8K@30fps (China model only), 4K@30/60fps, 1080p, gyro-EIS, Cinematic mode (4K) Fitur : Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Kamera Depan | Foto : 32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide) Video : 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps Fitur : HDR |
| Memory(RAM) | 12/16 GB RAM |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Dimensity 9300+ |
| Baterai | Li-Ion 5400 mAh, non-removable |
| Fitur | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |