
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Exp. release 2023, October |
| Body | 188g or 193g, 8.2mm thickness |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 14, HyperOS |
| Penyimpanan | 256GB/512GB/1TB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.36 inches, 97.6 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1200x2670 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS
50 MP, f/2.0, 75mm (telephoto), PDAF (10cm - ∞), OIS, 3.2x optical zoom
50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide) Video : 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS Fitur : Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Kamera Depan | Foto : 32 MP, (wide) Video : 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS Fitur : HDR, panorama |
| Memory(RAM) | 8-16 GB RAM |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Baterai | Li-Po 4610 mAh, non-removable |
| Fitur | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |