
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Not announced yet |
| Body | |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 13, MIUI 14 |
| Penyimpanan | 256GB/512GB/1TB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.73 inches, 109.4 cm2 |
| Resolusi | 1440x3200 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 50 MP, f/1.6 or f/4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS
50 MP, f/3.0, 120mm (periscope telephoto), 1/2.51", Dual-Pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom
50 MP, f/1.8, 75mm (telephoto), 1/2.51", Dual-Pixel PDAF, OIS, 3.2x optical zoom
50 MP, f/1.8, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.51", Dual-Pixel PDAF
TOF 3D, (depth) Video : 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps, 1080p) Fitur : Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama, 67mm filter ring holder (optional) |
| Kamera Depan | Foto : 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm Video : 1080p@30/60fps Fitur : HDR, panorama |
| Memory(RAM) | 12/16 GB RAM |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Baterai | 5300 mAh, non-removable |
| Fitur | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum, barometer |