
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Released 2024, October 29 |
| Body | 189 / 191 / 192g, 8.1mm thickness |
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 15, HyperOS 2 |
| Penyimpanan | 256GB/512GB/1TB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.36 inches, 97.6 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1200x2670 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS
50 MP, f/2.0, 60mm (telephoto), PDAF (10cm - ∞), OIS, 3x optical zoom
50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide) Video : 8K@24/30fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS Fitur : Laser AF, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Kamera Depan | Foto : 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm Video : 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS Fitur : HDR, panorama |
| Memory(RAM) | 12/16 GB RAM |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Snapdragon 8 Elite |
| Baterai | Si/C 5400 mAh, non-removable |
| Fitur | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |