
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Released 2020, August 16 |
| Body | 221.8g, 9.5mm thickness |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 10, MIUI 12.5 |
| Penyimpanan | 128GB/256GB/512GB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.67 inches, 109.2 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1080x2340 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 48 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.32", 1.2µm, PDAF, Laser AF, OIS
48 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom
12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom
20 MP, f/2.2, 128˚, 12mm (ultrawide), 1/2.8", 1.0µm, PDAF Video : 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10 rec. Fitur : Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Kamera Depan | Foto : 20 MP, f/2.3, (wide), 1/3.4", 0.8µm Video : 1080p@30fps, 720p@120fps, gyro-EIS Fitur : HDR |
| Memory(RAM) | 8-16 GB RAM |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Snapdragon 865 5G |
| Baterai | Li-Ion 4500 mAh, non-removable, graphene-enhanced |
| Fitur | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |