
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | Released 2021, April 02 |
| Body | 234g, 8.4mm thickness |
| Network | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 11, MIUI 12.5 |
| Penyimpanan | 256GB/512GB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.81 inches, 112.0 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1440x3200 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 50 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/1.12", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS
48 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom
48 MP, f/2.2, 12mm, 128˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF Video : 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960/1920fps, gyro-EIS, HDR10+ rec. Fitur : Dual-LED flash, HDR, panorama, 1.1” AMOLED selfie display |
| Kamera Depan | Foto : 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm Video : 1080p@30/60fps, 720p@120fps, gyro-EIS Fitur : HDR, panorama |
| Memory(RAM) | 8/12 GB RAM |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| Chipset | Snapdragon 888 5G |
| Baterai | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Fitur | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |