
| Komponen | Spesifikasi |
| Tanggal Rilis | 2025, March 20 |
| Body | 209g, 8mm thickness |
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sistem Operasi | Android 15, up to 2 major upgrades, XOS 15 |
| Penyimpanan | 256GB storage, no card slot |
| Ukuran Display | 6.78 inches, 109.9 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Resolusi | 1080x2436 pixels |
| Kamera Belakang | Foto : 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
50 MP, (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom
8 MP, f/2.2, 15mm, 112˚ (ultrawide) Video : 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS Fitur : Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Kamera Depan | Foto : 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" Video : 4K@30fps, 1080p@30/60fps Fitur : |
| Memory(RAM) | 12 GB RAM |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Dimensity 8350 |
| Baterai | 5200 mAh |
| Fitur | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |